Катеринівська сільська рада

Кіровоградська область, Кропивницький район

Ще раз про сказ

Дата: 07.02.2024 13:49
Кількість переглядів: 193

Ще раз про сказ

Фото без опису

 

У зв’язку з загостренням епізоотичної ситуації щодо сказу тварин виникла необхідність вкотре поінформувати населення району про небезпеку, яку несе захворювання тварин на сказ.

В Кіровоградській області у 2023 році зареєстровано 100 випадків сказу тварин, відкрито 86 неблагополучних пунктів. На території Кропивницького району в 2023 році зареєстровано 43 випадки захворювання (лисиці-10, собаки-13, єнотовидні собаки-1, коти–9, ВРХ-6, ДРХ-4). За перший місяць 2024 року зареєстровано вже 5 випадків сказу серед тварин (лисиці-2, собаки-2 та 1 кіт).

Причин виникнення і поширення сказу декілька: ненадання домашніх тварин для щеплень проти сказу; неконтрольоване збільшення популяції диких тварин, недостатня робота чи її відсутність у питаннях регулювання чисельності  безпритульних тварин, неконтрольоване поводження з відходами від забою тварин, неконтрольована загибель тварин і захоронення їх трупів, недостатня робота чи її відсутність щодо облаштування та утримання місць захоронення трупів тварин.

Сказ – це особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Характеризується гострим перебігом, ураженням центральної нервової системи і закінчується летально.

Основним джерелом інфекції є хворі на сказ дикі тварини, в основному лисиці. Особливістю сказу природного типу є формування зон стійкого неблагополуччя. Такі зони розміщені, як правило, в місцевостях з підвищеною щільністю поселення лисиць.

Враховуючи природне поширення сказу тварин, заходи боротьби з ним здійснюються комплексно органами державної ветеринарної медицини, охорони здоров’я, житлово-комунального і лісового господарства, товариствами мисливців під керівництвом надзвичайних протиепізоотичних комісій та органів державної влади на місцях.

З метою профілактики сказу в дикій фауні в державі запроваджена пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин, яка проводиться шляхом розповсюдження  принад з вакциною в місцях їх міграції.

Заходи щодо профілактики сказу також включають в себе:

  • обов’язкове щорічне щеплення домашніх тварин (собак і котів) проти сказу, - при цьому власник зобов’язаний звернутися до ветеринарної установи та забезпечити належну фіксацію тварини під час щеплення;
  • розробка і затвердження правил утримання тварин в населених пунктах, програм регулювання чисельності безпритульних тварин, створення притулків для тварин тощо;
  • підтримання оптимальних розмірів популяції лисиць, у яких перед періодом їх розмноження (березень-квітень) щільність популяції не повинна перевищувати 0,5 - 1 голови на 1000 га угідь;
  • проведення боротьби з бродячими собаками та котами в мисливських угіддях, включаючи зелені зони навколо міст.

Мисливські собаки мають бути вакциновані проти сказу, про що у мисливців повинні бути відповідні документи.

Собаки, що використовуються для охорони підприємств, тваринницьких ферм, гуртів, отар, табунів, повинні бути вакциновані проти сказу.

Власники тварин, керівники господарств незалежно від форм власності зобов'язані повідомити державні органи ветеринарної медицини про контакт свійських тварин з дикими хижаками, бродячими чи здичавілими собаками або котами, про загибель тварин, підозру на захворювання або поведінку тварин, яка їм невластива. При цьому тварина повинна бути ізольована, а власник має забезпечити можливість проведення ветеринарного нагляду за твариною протягом 10-и днів.

Продаж, купівля та вивезення собак, котів, а також диких тварин в інші міста, райони і області дозволяється лише з благополучної місцевості за наявності ветеринарної довідки з відміткою в ній про щеплення проти сказу (для собак і котів) не менше ніж за 30 днів до вивезення. Строк закінчення імунітету у щеплених тварин визначається в залежності від вакцини, що застосовувалась.

Також Кропивницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області повідомляє про те, що за ненадання тварин для щеплень проти сказу, невиконання правил карантину тварин, а також рішень державних надзвичайних протиепізоотичних комісій передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу на громадян від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

 

 

Кропивницьке районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень